Jednoducho povedané ego vo vzťahoch býva priamym egoizmom, keď omnoho viac myslíme na seba, na svoje pohodlie a chceme si presadiť svoje chcenie a tým svojho partnera utláčame do pozadia. Začína sa to prejavovať už v maličkostiach, keď si začneme všímať, že sa ego u n partnera začína naberať na svojej sile a utláča pocity, predsavzatia a myslenie druhého človeka. Pri takomto človeku je spolužitie veľmi unavujúce a vedie ku zdeprimovanému a nešťastnému životu. Často sa môžu vyskytnúť hádky, lebo egoistický človek sa za každú cenu snaží presadiť si svoje a tým túžby a názory druhého sa nikdy nenaplnia. Výnimkou môžu byť situácie, keď sa stretnú dvaja ľudia so silnými charaktermi, ale v takých prípadoch sa môžu vyskytnúť veľmi veľké hádky medzi partnermi už na začiatku vzťahu. V takýchto situáciách je veľmi pravdepodobné, že začínajúci sa vzťah nemá šancu na prežitie, lebo partner so silnejším ego nebude môcť dlho znášať, že aj ten druhé má svoje hranice trpezlivosti.

láska

Partner so silnejším egom nevpustí do svojho života niekoho, koho cíti, že nie je vhodný nato, aby prijal jeho predstavivosť. U egoistického človeka je život pohodlný vtedy, keď si nájde partnera so slabším charakterom a bude ho môcť manipulovať podľa vlastných predstáv a viesť ho smerom, akým sa mu len zachce. Pričom druhá strana sa vôbec necíti byť v takomto vzťahu šťastná, avšak nemá silu vystúpiť z neho a jednoducho sa neprestajne podriaďuje vôli svojho partnera. Kto sa ku svojmu egoistickému charakteru dokáže priznať, uzná aj to, že je potrebné na tom niečo zmeniť, lebo takýto charakter ku šťastnému a vyrovnanému životu určite nevedie, naopak, pokoja a skutočnej lásky sa pravdepodobne nikdy nedočká, pretože silné ego dokáže veľmi skoro zničiť pocity druhého z partnerov. V takýchto prípadoch aj v komunikácii medzi partnermi je vnímateľné, že medzi nimi žiadna iskra nehorí.

společný život

Treba si dávať veľký pozor, lebo to môže viesť ku nedostatku empatie, čo veľmi silno hraničí s nacizmom. V dnešnej dobe sa už na mnohých vraví, že sú príliš nacistický, pretože je na nich vidieť, že majú veľké sebavedomie a príliš sa zameriavajú na svoje vlastné životné potreby, pričom zabúdajú nato najdôležitejšie v živote, na lásku. Láskavý partnerský život nemôže existovať bez lásky, a keď sa prihovárame ku svojmu partnerovi svojským spôsobom, alebo konáme výlučne podľa vlastnej vôle, v takom vzťahu žiadna láska neexistuje. Kde vo vzťahu prevláda egoizmus, nemôže prežiť láska, tieto dve charakteristiky nemôžu spolu prežiť. Kto si v partnerskom vzťahu preceňuje svoj charakter, ten druhý sa nemôže cítiť dobre, preto taký vzťah treba čím skôr ukončiť, lebo následky môžu byť príliš vážne a zraňujúce. Urážky a nadvláda nad druhým môžu byť znesiteľné, ale len dočasne. Našťastie človek so silným charakterom a s veľkým egom môže sa naučiť svoj charakter riadiť, lebo egoistický človek nemôže cítiť empatiu, pretože je neprestajne zaujatý sám sebou, kvôli čomu sa nedokáže vžiť do situácie svojho partnera a väčšinou ani nechce. Takýto život bude len problematický a už na začiatku býva odsúdený k ničivému koncu, preto sa neoplatí takýto vzťah príliš dlho naťahovať a utápať sa v ňom.