Už máte dosť toho, že vám nevychádzajú peniaze do ďalšej výplaty? Nečakané výdavky vás potrápia? Mám pre vás vhodné riešenie. Je najvyšší čas vytvoriť si mesačný finančný rozpočet vašej domácnosti. Vždy si musíte určiť vaše priority, na čo potrebujete svoje peniaze. Nezmyselné nakupovanie vám k tomu neposlúži. Peniažky z rôznych nákupov oblečenia, či doplnkov do domácnosti si radšej nechajte práve na nečakané výdavky. Budete prekvapená, ako rýchlo viete usporiť a nečakané výdavky vás potom neprekvapia.

 

peniaze

 

Aj z nízkej výplaty je možné zostaviť mesačný rozpočet. Spočítajte si všetky vaše príjmy. Výdavky si viete spočítať odkladaním bločkov z obchodov. Či už sú to potraviny, oblečenie alebo iné nákupy, vždy si odložte bloček. Niektoré to robia tak, že si doma vytvoria tabuľku na daný mesiac a vpisujú do stĺpčekov svoje výdavky. Z každého nákupu si vpíšete položky do konkrétneho stĺpca, ktorý na konci mesiaca spočítate. Zistíte, že napríklad veľa peňazí míňate na kozmetiku, drogériu či sladkosti? Niektoré veci by ste mohli obmedziť a peniažky si odložiť na horšie časy. Takýto mesačný plán si môžete vytvárať každý mesiac. Budete mať prehľad o všetkých vašich výdavkoch.

 

plná peňaženka

 

Ďalším riešením je stanovenie týždennej sumy, ktorú nesmiete prekročiť. Z týždennej sumy nakupujte rozumne podľa toho, čo potrebujete. Potraviny, drogériu či iné veci, ktoré by ste chceli mať. Premyslite si, či je práve teraz potrebné zakúpenie nového svetru do vašej šatníkovej skrine. To bol len príklad. Ak budete takto premýšľať pri každom vašom nákupe, nebudete myslieť na to, či neminiete v daný týždeň až priveľa peňazí a na ostatné týždne vám nezostane nič. Nakupujte  a míňajte s rozumom. Len pri pravidelnom míňaní a šetrení, získate o vašich peniazoch prehľad, ktorý môžete neskôr využiť vo váš prospech. Povedzte o svojom rozpočte aj svojej rodine, možno im tým uľahčíte život.