Práca s drevom je veľmi príjemná a výsledky sú naozaj efektné. Drevo je živý materiál a na dotyk teplý, ale aj tvárny a použiteľný na mnoho spôsobov. Zábradlia sa v minulosti vyrábali prevažne z dreva, dnes má svojich následníkov, ale ani drevené celkom nevymizli. V podstatnejšej miere ich však nahradila nehrdzavejúca oceľ.

Nepriehľadné zábradlie na balkóne

Schodiská výškových budov a administratívnych či komerčných stavieb sú ich súčasťou, môžu byť vonkajšie alebo interiérové. Bez nich sa nedá prekonávať výškový rozdiel, ak nerátame výťah, ale prípadný únik pri nejakom nešťastí môže dobre zabezpečiť aj schodisko. Zábradlia však musia byť ich súčasťou a kvalitné musí byť ich ukotvenie a prevedenie.

Nehrdzavejúca oceľ je na tento účel asi najvhodnejšia, hlavne ak hovoríme o exteriéri, tam je potrebná naozaj kvalitná a odolná oceľ, ktorá nebude podliehať korózii, vydrží aj extrémne rozdiely v teplotách, mráz či slnečné žiarenie, a tiež mechanické zaťaženie alebo prašnosť a nečistoty. V interiéri už tieto podmienky nie sú také náročné, ale aj tam by malo byť zábradlie pevné a odolné, zároveň však vyrobené podľa trendov v architektúre.

Nehrdzavejúca oceľ sa môže spracovať do tvaru stĺpika, ktorých sa vyrobí potrebný počet a zostaví sa z nich nosná konštrukcia zábradlia. Samé stĺpiky, ktoré sa usporiadajú do tvaru zábradlia, tvoria zabradlie nerezove stĺpikový typ, ale ak nosnú konštrukciu spojíme so sklom, výsledkom bude pekné a originálne zábradlie. Bezpečnostné tabule skla sa musia ku konštrukcii uchytiť úchytmi z nehrdzavejúcej ocele najrozličnejších typov.

Sklo, nehrdzavejúca oceľ a drevo znamenajú úspech

Vytvoriť zaujímavé zábradlie pomôže použitie farebného skla alebo jeho variantov v podobe pieskovaného, matného či upraveného grafickou potlačou do abstraktných tvarov a podobne. Podľa predstáv projektanta či investora je možné vytvoriť a zostaviť zábradlie od najjednoduchšieho až po najmodernejšie, jeho prevedenie môže v celom danom priestore zažiariť a urobiť z neho celkom iný typ, pritom náklady nie sú nehorázne vysoké, ale primerané kvalite produktu.