Spotreba elektriny – LED reflektor 10 W LED produkt nahrádza približne (podľa hodnoty svetelného toku) klasickú halogénovú žiarovku s príkonom 75 W, ktorá sa montovala v obytných priestoroch už pred viac ako 30 rokmi. Vtedy boli halogénové reflektory veľmi obľúbené, hovorilo sa im „bodovky“ a boli v obytnom priestore častokrát uschované pod krytom bodového osvetlenia vo vnútri nábytku alebo v sadrokartónových stropných podhľadoch. Tento spôsob osvetlenia vtlačil obytnému prostrediu zaujímavý ráz, pretože nikde nekazilo pekný dojem z čistého a voľného priestoru žiadne osvetľovacie teleso, žiadny luster, lampa či lampička.

LED žiarovka

Na začiatku deväťdesiatych rokov bola ale cena elektriny na takej nízkej úrovni, že pomerne vysoká spotreba halogénov nepredstavovala pre chod domácnosti výrazný problém. Dnes je ale situácia diametrálne odlišná a ľudia sa snažia ušetriť, kde sa dá, a práve halogény sú často tŕňom v oku, pretože ich príkon 75 W nie je zanedbateľný. Pri jednej žiarovke to nehrá rolu, ale pri dvadsiatich denne rozsvietených žiarovkách to už význam má, a tak sa vypláca nahradiť tieto neúsporné zdroje LED reflektory.

LED diódy

Dĺžka životnosti – halogénová žiarovka síce poskytuje veľmi vysoký svetelný tok a pre jej úžasnú výkonnosť si ju ľudia kupovali do stropných podhľadov, aby dostatočne pokryla potrebu umelého svetla v miestnosti, ale bohužiaľ ide o zdroj s veľmi nízkou životnosťou. Tá sa pohybuje niekde v rozmedzí dvoch až troch tisíc hodín prevádzky. V reálnom živote to potom znamená, že ak budete napríklad denne svietiť v podkrovnej miestnosti štyri hodiny, žiarovka vám vydrží maximálne dva roky. Takže každé dva roky budete nakupovať napríklad tridsať nových žiaroviek, ak ich máte rozmiestnené vo viacerých miestnostiach.

LED reflektor 10 W naopak vykazuje životnosť približne 40 tisíc hodín, takže v tomto modelovom prípade by vám žiarovka vydržala svietiť zhruba 27 rokov. Iste si potom sami spočítate, koľko by ste za 27 rokov zaplatili len za výmenu halogénových žiaroviek za nové kusy.