Hovorí sa, že každý spotrebič, ktorý je zapojený do zásuvky žerie elektriku, hoci je vypnutý. Či je to chladnička, televízor alebo zbytočne napojená nabíjačka na telefón v zásuvke. Ak sa posnažíte a začnete odpájať spotrebiče od zásuvky ušetríte nemalé peniaze.

mobil

Začnime televízorom. Doba sa zmenila. Dnes je trendom šetriť energie – teda šetriť aj peňaženku. Koľko vlastne minieme za taký televízor? Naozaj sa ho oplatí vypínať. Ak ho pozeráte aspoň 4 hodiny denne, ročne tak za jeho spotrebu zaplatíte približne 15 eur ročne. Ak máte zapnutý pohotovostný režim – teda 20 hodín za deň – zaplatíte ročne až o jednu tretinu viac, to znamená ďalších 20eur ročne. Týchto 20 eur ušetríte úplne jednoducho, a to tak, že kábel od televízora oddelíte od zásuvky. Pretože televízor naozaj nemusíte mať 20 hodín v pohotovostnom režime. Ak ste lenivý stále vyberať televíziu zo zástrčky, existujú predlžovačky s gombíkom na vypínanie. Ak tam máte zapojené aj DVD-ečko alebo HiFi vežu, ušetríte aj na týchto spotrebičoch. A ak ste echt lenivý, stačí si zakúpiť zariadenie do inteligentnej domácnosti, ktoré vám automaticky stopne prívod elektriny v danej hodine, ktorú si nastavíte.

Poďme teraz na takú chladničku. Tá nás  v prepočte stojí najviac. Samozrejme dôvodom je, že pracuje stále. To znamená, že také ročné prevádzkové náklady na nášho večerného spoločníka sa pohybuje od tých 35-70 eur ročne. Tuto platí, že čím je chladnička staršia, tým je aj drahšia. Staré kúsky môžu stáť aj vyše 100 eur ročne. Preto pri chladničke naozaj nešetrite a nedržte si ju silou-mocou doma 10 rokov. Za sumu, za ktorú dáte navyše z vašej peňaženky elektrárnej spoločnosti, môžete mať pokojne novú a šetrnú.

žárovka

A čo ten spomínaný mobilný telefón? Za nabíjanie nášho spoločníka minieme naozaj málo. V prepočte len nejaké to euro ročne. Samozrejme to závisí od toho, ako často nabíjate telefón. Zaujímavosťou je, že ak necháte nabíjačku voľne vsunutú do zásuvky môže minúť viac energie, ako keď je v nej pripojený aj telefón.