Tak ako v každom obchodnom reťazci nájdete pútavé reklamy na produkty, ktoré chcú predávať, ale dokážete nájsť mnohé alternatívy s priaznivejšou cenou, tento princíp funguje aj v cestovných kanceláriách a verte, skúsení cestovatelia o tom vedia. Namiesto schmatnutia katalógu zájazdov zo stojana vystaveného pred cestovnou kanceláriou sa opýtajte priamo pracovníčok alebo ich rovno vynechajte a kúpte letenky a ubytovanie svojpomocne.

mapa

Ø  Letenky– ak natrafíte na výpredaj leteniek a niečo super lacné Vás zaujme, neváhajte a klikajte. Vyhrávajú najrýchlejší. Pri dlhších letoch, ktoré stoja viac ako pár eur, si prikúpte aj možnosť storna.

Ø  Batožina– množstvo batožiny, ktorá je zahrnutá v cene letenky, je u každého prepravcu rôzny. Skontrolujte si počet kusov, hmotnostné limity a rozmery batožiny, aby ste sa vyhli nepríjemným prekvapeniam na letisku. Tiež si rozmyslite koľko batožiny vlastne potrebujete. Na predĺžený víkend si pobaľte len príručnú batožinu, na dlhšie výlety neberte do kufra spotrebný tovar, ktorý si na mieste môžete zaobstarať za podobnú cenu a viete, že ho miniete. Vykonajte online check-in.

ubytování

Ø  Ubytovanie– možnosti ubytovania sú nekonečné. Ak ho nechcete hľadať na mieste, začnite s prieskumom hneď ako budete vedieť termín. Stanovte si základné kritéria (miera súkromia, max. vzdialenosť od pláže alebo centra a pod.), ktoré sú pre Vás dôležité a porovnajte rôzne možnosti. Sledujte aj doplnkové služby ako letiskový transfer a rôzne benefity, ktoré pri ubytovaní môžete zadarmo využiť – okrem wellnessu oceníte aj zapožičanie bicyklov, člnov alebo iné podporované aktivity, ktoré okorenia Vašu cestu a ušetria Vám čas, energiu aj financie. Porovnajte rôzne rezervačné systémy a vyberajte ubytovanie s možnosťou bezplatného storna, čo oceníte nielen v prípade zrušenia dovolenky, ale aj vtedy, keď sa Vám pošťastí nájsť na poslednú chvíľu nadštandardné ubytovanie v akcii.

Ø  Prenájom vozidiel– vo všeobecnosti platí pravidlo: čím skôr rezervujete, tým lacnejšie.

Ø  Strava– ak chcete ostať pri nízkom rozpočte a cestujete v skupine, využívajte skupinové zľavy na ubytovaní a stravujte sa sami, prípadne s polpenziou. Plná penzia je pre veľkú skupinu predražená, navaríte lacnejšie a v prípade výletov Vám nebude ľúto zaplatiť si obed alebo večeru v centre diania.
Základným pravidlom je porovnávať a vyberať lacnejšie alternatívy. Kupujte letenky v akcii, ubytujte sa súkromne, porovnávajte ceny vo víkendových termínoch a počas týždňa. Dovolenka na konci augusta alebo v septembri bude nielen menej nákladná na rozpočet, užijete si okrem toho viac ticha mimo obdobia celozávodných dovoleniek.